Trápí Vás

 

Křečové žíly


Křečové žíly jsou nejčastějším cévním onemocněním, které jako typická civilizační choroba postihuje zejména obyvatele vyspělých zemí. V evropských zemích má křečové žíly 40% žen a 20% mužů. Pokud chceme porozumět příčinám vzniku křečových žil a možnostem prevence či jejich léčby, musíme na úvod popsat cestu krve do končetiny a její odtok zpět k srdci. Srdce pumpuje krev, která je tepnami rozváděna po celém těle, tedy i do dolních končetin. V tkáních se tepny mnohonásobně větví v síť vlásečnic, v nichž dochází k výměně živin a kyslíku za kysličník uhličitý a odpadní látky. Odkysličenou krev sbírají jiné vlásečnice, které se slévají do stále větších a větších žil a ty přivádějí krev zpět do srdce. Krev z nohou směrem do plic k jejímu novému okysličení vytlačuje hlavně činnost srdce, a to v pravidelných pulsech. Dále je to pohyb svalů při chůzi nebo cvičení a pohyb bránice při dýchání. Proč ovšem krev stoupá směrem vzhůru a nepadá zpět? Velice důležitou roli zde hraje důmyslný systém žilních chlopní, které působí jako jednosměrné záklopky. Mezi jednotlivými pulsy chlopně vytvářejí jakési kapsy, které nepustí krev zpět.
Křečová žíla vzniká povolením žilní stěny. Tím dojde k rozšíření žíly. Chlopně, které působí jako přidržovače krve, ztrácejí svoji funkci. Krev proto špatně cirkuluje, nohy během dne opuchají a hodně bolí.
Trpíte-li křečovými žilami, společnost MAXIS Vám doporučuje používat zdravotní kompresivní punčochy. S širokým sortimentem zdravotních kompresivních punčoch MAXIS se můžete seznámit zde. Produkty společnosti medi určené k léčbě žilních problému naleznete zde. Jako nejlepší prevenci vzniku křečových žil Vám doporučujeme používat podpůrné kompresivní punčochy řady RELAX.


Otoky


Patří mezi další část obtíží se žilním systémem těla. Otok je ve své podstatě způsoben tím, že žíly nohou nedokáží nebo neumí odvádět krev z nohou dostatečně rychle zpět k srdci, ta se potom hromadí a způsobuje nepříjemné tlačení a bolesti. Častými důvody vzniků otoků nohou jsou obezita a kouření, dále také hormonální léčba či těhotenství, případně i cukrovka nebo vysoký krevní tlak. V neposlední řadě přispívá k otokům také sedavé zaměstnání či naopak to, jsme-li nuceni často a dlouho stát na nohou.
Jedinou doporučovanou prevencí je sport při každé volné chvilce, a to nejlépe jízda na kole, tanec a plavání. Důležité při prevenci je také dbát na pitný režim, dodržovat zdravou životosprávu, vyhýbat se obezitě a nenosit příliš vysoké podpatky. Dobrým prostředkem k prevenci jsou také masáže. Společnost MAXIS Vám jako prevenci k zabránění otoků doporučuje výrobky z luxusní řady RELAX. Více o podpůrných punčochách RELAX zde.


Bércové vředy


V případě, kdy nastanou komplikace a u pacienta se z křečových žil vytvoří bércový vřed, se již nelze vyhnout konzultaci s odborníkem. Bércové vředy se bez lékařské pomoci neobejdou.
Bércové vředy jsou ve své podstatě způsobeny dlouhodobým žilním přetlakem, který vede až k popraskání kůže a odumření tkáně. Za počáteční příčinu je považován otok, který vznikne dlouhodobým tlakem a pak zabrání dostatečnému vyživování pokožky těla. V podkoží se hromadí barvivo z odumřelých červených krvinek, a to pak vede k nafialovělým pigmentovým skvrnám. Postupně dochází ke vzniku vředů a k infekci. Nejčastěji postihují tyto vředy oblast kolem kotníků a jsou provázeny palčivou a neutuchající bolestí. Společnost MAXIS spolu s největším světovým výrobcem zdravotních punčoch – společností medi Vám nabízí kompletní nabídku péče o bércové vředy. Více o sortimentu určeném pro bércové vředy naleznete zde.


Lymfedémy


Lymfedém je dalším druhem otoku, který je způsoben špatnou funkcí lymfatického systému. Jde o dlouhodobé a ve většině případů zhoršující se onemocnění, které postupem času nedovolí pacientovi řadu činností, na které byl v běžném životě zvyklý. Pokud však je takový lymfedém neléčen, může vést až k omezení pacienta v pohybu či k vyřazení z pohybu úplně. Lymfedémy rozdělujeme na primární a sekundární, přičemž primární lymfedém je dědičné onemocnění, které buďto zasáhne jedno pokolení za druhým, nebo může také některá pokolení přeskakovat. Může se však také vyskytnout v nedědičné formě, kdy postihne jen jednotlivce a nepřenáší se potom dál na další pokolení.
Sekundární lymfedém vzniká nejčastěji po náročných operacích, které souvisejí s lymfatickým systémem. Lymfedémy se v populaci vyskytují stále častěji. Statistiky ukazují až 40 případů ročně na 100 tisíc obyvatel. Velmi často se také lymfedémy vyskytují u osob, které prošly léčbou rakoviny, případně různými infekcemi či zraněními.
Společnost MAXIS a. s. Vám nabízí účinné zdravotní kompresivní pažní návleky vyráběné kromě standardních velikostí také na zakázku dle osobních dispozic pacienta. Takto vyrobené kompresivní návleky mají velmi dobré terapeutické účinky. S kompletní nabídkou pažních návleků se můžete seznámit zde. Výrobky společnosti medi k léčbě lymfatických otoků najdete zde.

 

 

Stahuje se...
TOPlist